Tudnivalók

Családlátogatás

A bölcsődei élet első fontos lépése a családlátogatás a felvételt nyert gyermek otthonában. Ebben az időszakban a gyermek leendő kisgyermeknevelője és munkatársa meglátogatja Önöket otthonukban. Ez a találkozás egy remek alkalom arra, hogy gyermeke még otthoni környezetében ismerkedhessen meg azokkal, akik majd gondoskodnak róla a bölcsődében.

A személyes látogatás segít abban, hogy a gyermek szokásait, napi ritmusát, egyéni igényeit (pl. alvás, étkezés) még jobban megismerjük. Mindemellett ez egy lehetőség a szülők számára is: bármilyen kérdésüket vagy kérésüket nyugodtan feltehetik, hogy még jobban megismerhessék a kisgyermeknevelők munkáját.

Ez a kezdeti kapcsolatépítés nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a beszoktatás és az azt követő bölcsődei élet zökkenőmentes legyen.

Beszokatás

Beszoktatás

A bölcsődei beszoktatás egyik legfontosabb célja, hogy gyermeke biztonságérzetét erősítsük, és pozitív élményekkel kezdődhessenek a bölcsődei hétköznapok. A folyamatot fokozatosan szervezzük meg, amely során a szülők aktív részvételére is számítunk. Az anya, apa vagy bármely közeli családtag jelenléte nélkülözhetetlen segítséget nyújt a gyermek számára ebben az érzékeny átmeneti időszakban.

A beszoktatás alatt a szülők betekintést nyerhetnek a bölcsőde napi rendjébe és működésébe, miközben a gyermek lépésről lépésre megszokja az új környezetet és a gondozói csapatot. A beszoktatás időtartama egyénenként változó, de általában körülbelül két hét szükséges a sikeres alkalmazkodáshoz. A kisgyermeknevelő számára az jelenti a beszoktatás sikerét, ha a gyermek beilleszkedett a csoportba, ott jól érzi magát, alapvetően derűs, nyugodt, tevékeny. Megismerkedett a társakkal, kötődik a kisgyermeknevelőkhöz, magabiztosan mozog az őt körülvevő környezetben.

A szülővel történő beszoktatás előnyei:

    • – Biztosítja a gyermek számára az ismerős arc jelenlétét.
    • – Segít a gyermeknek hozzászokni az új környezethez.
    • – Lehetőséget ad arra, hogy a gondozók és a szülő közösen alakítsák ki a napi rutint.
    • – A szülő betekinthet gyermeke mindennapjaiba a bölcsődében.
    • – Erősíti a szülők és a gondozók közti bizalmat.

Család-bölcsőde kapcsolat

A bölcsődei országos alapprogram irányelvét alaptézisként fogadjuk el, miszerint, „A bölcsődei nevelés középpontjában a kisgyermek és közvetett módon a kisgyermeket nevelő családok állnak.” A gyermekek harmonikus fejlődése érdekében fontos, hogy a család és a bölcsőde együtt működjön, megismerjék, összehangolják nevelési elveiket.

A mindennapi találkozások során a szülők és a kisgyermeknevelők rendszeresen megbeszélik a gyermekkel kapcsolatos eseményeket. Ezt kiegészíti a közösen vezetett „családi füzet„, amelyben a gyermek fejlődésének fontos pillanatait, kisebb-nagyobb eseményeit rögzítjük írásban. Ez egy remek eszköz arra, hogy még jobban nyomon követhessük a gyermek életét.

A gyermeköltözőben található hirdetőtáblán mindig friss információkat találhatnak a szülők. Ide kerülnek a gyermekek alkotásai, bölcsődei életképek, köszöntők (névnapi, születésnapi). Itt olvashatók azok a fontosabb információk, amelyek megkönnyítik a szülők ügyintézését, tájékozódását: a térítési díj fizetésének dátuma, fogadóórák időpontjai, fontosabb címek, telefonszámok.

bölcsődevezető által szervezett szülői értekezleteken a bölcsődébe járó gyermekek szüleinek nagy csoportja vagy minden szülő részt vesz. A szülői értekezletek célja, a kapcsolattartás támogatása, a bölcsődei élet megismerése, közös döntések meghozatala a családokat érintő kérdésekben.

Szülőcsoportos beszélgetések: kiscsoportos megbeszélések a kisgyermeknevelők és a család között, a szülőket leginkább foglalkoztató témakörökben. Célja, a gyermekek nevelésével, gondozásával, fejlődésével kapcsolatos tapasztalatok megosztása, akár a témában járatos külső szakember meghívásával is.

fogadóóra előre egyeztetett időpontban, egyéni beszélgetés lehetőségét biztosítja a szülő és a kisgyermeknevelő, vagy a szülő és a bölcsődevezető között.

A család-bölcsőde kapcsolatát gazdagítják a közös rendezvények, családi napok, bölcsődei ünnepek, melyek megszínesítik a gyermekek hétköznapjait. A szülők együtt örülhetnek, játszhatnak gyermekeikkel, közösségi élményeket szerezve.

Bölcsődei nevelés – gondozás

Beiratkozás

A bölcsődei élet során a nevelés-gondozás egysége érvényesül, hiszen minden gondozási helyzetben nevelés, ismeretátadás is történik. A gondozási tevékenységek nyugodt, kellemes környezetben, a gyermekek együttműködésével, önálló próbálkozásainak figyelembevételével történnek. Példamutatással, kéréssel, dicsérettel törekszünk a gyermekek helyes szokásainak kialakítására.

A nevelés, a szellemi fejlődés legtermészetesebb formája a játék, mely a gyermekkor legfontosabb tevékenysége. A kisgyermeknevelők megteremtik a nyugodt, derűs, örömet okozó játék feltételeit, hogy a gyermek biztonságban érezze magát, felszabadultan tudjon tevékenykedni.

A szakemberek lehetőséget teremtenek az alkotó játékra pl.: rajzolás, festés, gyurmázás, tépés, ragasztás stb., melyek a finommozgások fejlesztésére szolgálnak. A korcsoportnak megfelelő játékeszközök kínálata, a választási lehetőség, az elegendő hely és idő biztosítása segíti kreativitásuk, mozgásuk fejlődését. Elmélyülten lehet tevékenykedni egyedül vagy társakkal a barkács-, főző-, fodrászsarokban, de a pihenősarok a „fárasztó munka” utáni pihenéshez, könyvnézegetéshez is helyet biztosít.

Mindennapjainkban állandóan jelen vannak a mondókák, énekek, melyek fejlesztik a gyermekek ritmusérzékét, felkeltik érdeklődésüket. A közös képeskönyv nézegetés, beszélgetés sok ismeretet nyújtva segíti a gyermekek gondolkodásának, szókincsének, beszédértésének fejlődését. A mese a gyermek értelmi-érzelmi és erkölcsi fejlődésének  és fejlesztésének egyik legfőbb segítője. Minden nap hallgatják a gyermekek kedvenc meséiket valamilyen formában. Napközben a szabad játékba ágyazottan, délben elalvás előtt.

A mozgás alapvető formái a csecsemő és kisgyermekkorban alakulnak ki. A természetes mozgásformák – gurulás, kúszás, mászás, járás, futás, ugrás, csúszás, egyensúlyozás, dobás – begyakorlást segítő játéktevékenységek kitöltik az egész napjukat.

Kiemelt figyelmet fordítunk a gyermekek mozgásfejlődésének biztosítására. Az évszaknak megfelelően, jól felszerelt csoportszobákban vagy a biztonságosan kialakított játszókertben játszanak a gyermekek. Fontos, hogy minél több időt tartózkodjanak a szabad levegőn egészségük megőrzése érdekében, élvezzék a mozgás örömét, ismerkedjenek a természetes környezette.

Bölcsődei napirend

A jól szervezett, folyamatos, ugyanakkor rugalmas napirend a kisgyermekek igényeinek, szükségleteinek kielégítését, a nyugodt, kiszámítható, folyamatos gondozás feltételeit, annak megvalósítását biztosítja, megteremtve a biztonságérzetet, a kiszámíthatóságot, az aktivitás és az önállósodás lehetőségét. A napirenden belül az egyes kis gyermek igényeit úgy kell kielégíteni, hogy közben a csoport életében is áttekinthető rendszer legyen, a gyermekek tájékozódhassanak a várható eseményekről, kiiktatódjon a felesleges várakozási idő. Ez egyben a csoport belső nyugalmát is biztosítja. A napirendben kellő időt szükséges biztosítani a minőségi gondozásra és a szabad játék tevékenységre.

A napirend függ a gyermekcsoport életkori összetételétől, fejlettségétől, szükségleteitől, de befolyásolják azt az évszakok, az időjárás, a csoportlétszám és egyéb tényezők is. A napirend kialakításának további feltételei a személyi állandóság („saját kisgyermeknevelő”-rendszer), a tárgyi feltételek, a jó munkaszervezés, a bölcsődei dajkával való összehangolt munka, a kisgyermekek otthoni életének, életritmusának lehetőség szerinti figyelembevétele.

Ünnepeink

Felvétel rendje és dokumentumai

A bölcsődei felvételi kérelem adatlapja a Dokumentumok menüpontban érhető el és tölthető le. Hamarosan

Hogyan vehető igénybe a bölcsődei ellátás?
Bölcsődébe felvehetőek azok a kisgyermekek, akik szülei valamilyen okból nem tudják biztosítani napközbeni ellátásukat.
A felvételnél előnyben részesülnek azok a gyermekek, akiknek szociális vagy egyéb hátrányos helyzetük miatt egészséges fejlődésük csak intézményi, azaz bölcsődei nevelés és gondozás keretében biztosítható.

A bölcsődei elhelyezést kezdeményezheti:
A szülő előzetes hozzájárulásával:

  • Védőnő
  • Házi orvos, házi gyermekorvos
  • Szociális vagy családgondozó
  • Gyermekjóléti szolgálat
  • Gyámhatóság

 

A bölcsődei felvétel során előnyben részesülnek:
a) Olyan gyermekek, akiknek szülője vagy törvényes képviselője a felvételi kérelem benyújtását követő 30 napon belül igazolja, hogy munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll.
b) Rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermekek.
c) Három vagy több gyermeket nevelő családokban élő gyermekek.
d) Egyedülálló szülő által nevelt gyermekek.
e) Védelembe vett gyermekek.

Térítési díj fizetés

A szülőknek a bölcsődében igénybe vett szolgáltatásért személyi térítési díjat kell fizetniük. 

A térítési díj befizetése csoportos beszedési megbízás útján történhet.

A befizetéseknek minden igénybevételi hónap 10. napjáig meg kell történnie. Az étkezés megrendelése és lemondása személyesen vagy telefonon, reggel 8.30 óráig tehető meg a bölcsődevezető által megadott elérhetőségen.

Gondozási díj:

Az Újfehértói Református Egyházközség rendelkezett a bölcsődében fizetendő gondozási díjról.
A gondozási díjat minden igénybe vett nap után meg kell fizetni, melynek összege 200.-Ft/fő/nap.
A gondozási díjat az étkezési díj befizetésével egyidőben, előre kell kifizetni.
A gyermekvédelmi törvény alapján a gondozási díj fizetése alól mentességet élveznek az alábbi gyermekek szülei:

  • a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermek,
  • a tartósan beteg vagy fogyatékos gyermek,
  • a három- vagy többgyermekes család gyermeke,
  • az átmeneti gondozásban lévő, az ideiglenes hatállyal nevelőszülőnél vagy gyermekotthonban elhelyezett, a nevelésbe vett gyermek,
  • a védelembe vett gyermek.

A gondozási díjfizetés alóli mentességhez be kell nyújtani az alábbi bizonyító erejű, érvényes dokumentumokat:

  • a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermek esetén a jegyzői határozatot, az RGYK megállapításáról,
  • a tartósan beteg gyermek esetén a szakorvosi igazolást a tartós betegségről, fogyatékos gyermek esetén a szakértői és rehabilitációs bizottság szakvéleményét,
  • a három vagy több gyermekes család esteében a Magyar Államkincstár igazoló dokumentumát,
  • az átmeneti gondozásban lévő, az ideiglenes hatállyal nevelőszülőnél vagy gyermekotthonban elhelyezett, az átmeneti vagy tartós nevelésbe vett gyermek esetén a megalapozó hatósági döntést,
  • jövedelemnyilatkozatot, amennyiben a fenti kategóriákba nem tartozva, alacsony jövedelem alapján kéri a szülő a gondozási díj alóli mentességet. (Az a család mentesülhet a gondozási díj egésze vagy annak bizonyos százaléka alól, ahol a családban az egy főre jutó jövedelem 25%-át meghaladná a személyi térítési díj megállapított összege.)

Gyermekétkeztetési normatív kedvezmény: 

A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény szerint az intézményi gyermekétkeztetést ingyenesen kell biztosítani a gyermek számára, ha:

  • rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül,
  • tartósan beteg vagy fogyatékos,
  • családjában tartósan beteg vagy fogyatékos gyermeket nevelnek,
  • családjában három vagy több gyermeket nevelnek,
  • nevelésbe vették, vagy
  • olyan családban él, amelyben a szülő nyilatkozata alapján az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg a kötelező legkisebb munkabér személyi jövedelemadóval, munkavállalói, egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékkal csökkentett összegének 130%-át.


A kedvezmény érvényesítéséhez a bölcsődékben átadott nyilatkozatot (328/2011. (XII. 29.) Korm. rendelet 6. sz. melléklete: „Nyilatkozat a Gyvt. 21/B. § (1) bekezdés a) pontja szerinti ingyenes bölcsődei, mini bölcsődei és óvodai gyermekétkeztetés igénybevételéhez”) kell csak kitölteni a szülőknek.